The Education Student Loan Fund held educational meetings in Surakhani district schools.
As part of the propaganda and campaign work carried out by the Educational Student Loan Fund, meetings were organized in a number of schools located in the Surakhani district of Baku. Senior students of secondary schools No. 87, 104, 114, 275 and 280 participated in the meetings.
The main purpose of the meetings was to inform students about the opportunities provided by the Educational Student Loan Fund, expand their chances of obtaining higher education and explain how to properly use educational loans. During the event, the activities of the Fund, the conditions for granting loans, the repayment mechanism and the benefits created for students were explained in detail to the students.
Students were given extensive information, especially about the preferential loans intended for students from socially vulnerable groups, the low annual interest rates and the application of a grace period during their education. In addition, it was emphasized that the goal of the Fund is that no young person should be deprived of the opportunity to obtain higher education due to financial difficulties.
The event was organized interactively and was remembered by the active participation of students. They asked various questions about the activities of the TTKF, received detailed information about the rules for using educational loans and repayment terms. Also, during the meeting, the documents required to facilitate the process of obtaining a loan, as well as the application rules, were explained.
School principals and teachers also attended the meeting and noted the importance of educational loans for students. They emphasized the importance of continuously holding such educational events and highly appreciated the activities of the Foundation.
Finally, the participants were presented with booklets belonging to the TTKF, and were also advised to follow the Foundation's social media accounts for detailed information. It is planned to continue such meetings in the future.