The Education Student Loan Fund held meetings with students at secondary schools No. 45, 177, 212, 258 and the School-Lyceum Complex.
Today, the Education Student Loan Fund held educational meetings with students of grades 9-11 at secondary schools No. 45, 177, 212, 258 and the School-Lyceum Complex located in the Narimanov district. The meetings, organized as part of the propaganda and campaign work, were organized to expand the scope of educational opportunities, explain to students the support provided by the state to education, and the financial mechanisms provided by the TTKF.
During the meeting, representatives of the Fund provided detailed information about the main activities of the TTKF, the rules for granting educational student loans, and how these loans can support students' future educational plans. The main goal of the meetings is to provide financial support to young people who want to study at the Foundation's higher (bachelor's and master's levels (residency), secondary and vocational education (technical vocational and higher vocational education levels). Thus, young people who are at risk of being left out of education due to financial difficulties have the opportunity to use these loans to study and actively participate in the development of human capital, the most valuable resource of the country, in the future.
The directions of vocational education were also discussed at the meetings. Representatives of the Foundation emphasized that vocational education is currently developing in accordance with the requirements of the country's labor market and the state pays special attention to this area. Young people who choose vocational education can also benefit from the financial support provided by the TTKF in the future. This will contribute to eliminating the shortage of qualified personnel and training local specialists.
The meeting also provided students with the opportunity to ask questions about existing benefits and educational loan opportunities during admission to higher education institutions. They were provided with extensive information about the rules for repaying loans during their studies, as well as interest-free and preferential loan conditions.
In conclusion, the representatives of the Foundation emphasized that TTKF will be with every young person who wants to get an education and no student will be deprived of higher, secondary or vocational education due to financial difficulties. The attention paid by the state to this area, as well as the new educational institutions established within the framework of the "Great Return" program, will serve to strengthen the intellectual potential of the country.
The meetings were met with great interest by the participants and important information was provided to the students to build their future educational plans. During the meeting, informing the students about the possibilities of student loans and answering their questions was one of the important points. The continuity of such initiatives will create conditions for the Azerbaijani youth to benefit from the opportunities available in the current period.