The Education Student Loan Fund is carrying out the next publicity and promotional activities.
The Education Student Loan Fund was established by Decree No. 1367 of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 17, 2021, and its main goals include creating equal opportunities for people from low-income groups to receive education. Guided by the principle of social justice and equality in the field of education, the Fund strives to increase access to education and expand the scope of education. To this end, the Fund carries out various propaganda and campaign activities, which ensure that more people benefit from educational opportunities.
Today, regular meetings were organized at secondary schools No. 18, 21, 158, 167 and 175 located in the Yasamal district of Baku. The Fund's employees provided the participants with detailed information about the activities, goals and objectives of the TTKF, as well as the rules for applying for an education student loan, types of loans, applied discounts, payment terms and other issues. It was noted that citizens of the Republic of Azerbaijan who are studying full-time during the normative period of education at the bachelor's and master's (residency) levels of higher education, at the secondary specialized education level and at the technical vocational and higher technical vocational education levels of vocational education, and do not have academic debt based on the results of the previous semester, can benefit from an educational student loan.
The purpose of today's meeting, which is of a promotional and promotional nature, is to create a chance for each applicant to benefit from an educational student loan while transitioning to student life and to make their future brighter.
At the end, the questions of interest to the participants of the meeting were answered by the employees of the Fund.