Sosial təhsil tələbə kreditləri daha çox şəxsə şamil ediləcək.
Təhsil Tələbə Krediti Fondunun vəsaiti hesabına təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi Qaydası”nda bir sıra əlavə və dəyişikliklər edilib. Yeni qaydalara əsasən sosial təhsil tələbə kreditlərindən yararlanmaq istəyən şəxslərin əhatə dairəsi genişləndirilib.
Yeni qaydalara əsasən, tələbələrin hər iki valideyninin (tək valideyni olduqda isə həmin şəxsin) sosial statusları ilə yanaşı, tələbələrin qanuni nümayəndələrinin də sosial statusları nəzərə alınacaq. Bundan başqa, aşağıda qeyd edilmiş daha dörd sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid kateqoriyalardan olan tələbələr də Təhsil Tələbə Krediti Fondunun vəsaiti hesabına sosial növ təhsil tələbə krediti ala biləcəklər:
• “ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası alan” valideyni olan tələbələr;
• “bir valideynin orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilibsə və digər valideyn orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə və ya 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə qulluq etdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünü alan” tələbələr;
• “bir valideyni azadlıqdan məhrumetmə və ya azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilmiş, digər valideyni qaydada qeyd olunan digər kateqoriyalardan hər hansı birinə uyğun olan” tələbələr;
• tələbənin özünün sosial statuslarına münasibətdə isə indiyədək ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası alan tələbələrlə yanaşı, bundan sonra əlavə olaraq “ailə başçısını itirməyə görə sosial müavinət alan” tələbələr.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə edilmiş əlavə və dəyişikliklər bu gündən qüvvəyə minib.
2023–2024-cü tədris ilinin yaz semestri üzrə TTK üçün müraciətlərin qəbulu davam edir. Təhsil krediti almaq istəyən tələbələr www.e-ttkf.edu.az portalı üzərindən müraciət edə bilərlər.

Студенческие кредиты на социальное образование станут доступны большему количеству людей.
В «Правила предоставления образовательных студенческих кредитов за счет средств Фонда образовательных студенческих кредитов» внесен ряд дополнений и изменений. Согласно новым правилам, круг лиц, желающих получить студенческие кредиты на социальное образование, расширен.
Согласно новым правилам, помимо социальных статусов обоих родителей обучающихся (в случае единственного родителя - этого лица), будут учитываться социальные статусы законных представителей обучающихся. Кроме того, за счет Фонда кредитования студентов на образование смогут получить студенческий кредит на социальное образование студенты, принадлежащие к следующим четырем социально уязвимым группам населения:
• студенты, родители которых являются «получателями трудовой пенсии в связи с потерей главы семьи»;
• «студенты, получающие стипендию Президента Азербайджанской Республики, если у одного родителя диагностирована инвалидность вследствие 81-100-процентного нарушения функций организма, а у другого родителя диагностирована 81-100-процентная инвалидность организма». функций или по уходу за инвалидами в возрасте до 18 лет»;
• студенты, «один из родителей которых приговорен к лишению свободы или ограничению свободы, а другой родитель подпадает под любую из других категорий, упомянутых в Положении»;
• в зависимости от собственного социального статуса студента, помимо студентов, получивших трудовую пенсию в связи с потерей главы семьи, дополнительно будут получать «социальные льготы в связи с потерей главы семьи» ".
Отметим, что дополнения и изменения, внесенные соответствующим решением Кабинета Министров, вступили в силу сегодня.
Прием заявлений в ТТК на весенний семестр 2023-2024 учебного года продолжается. Студенты, желающие получить кредит на образование, могут подать заявку через портал www.e-ttkf.edu.az.