İ.M Seçenov adına Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı Filialında Təhsil Tələbə Krediti Fondunun nümayəndəsi görüş keçirib.
İ.M Seçenov adına Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı Filialında Təhsil Tələbə Krediti Fondunun nümayəndəsi Günay Xəlilova ilə ödənişli əsaslarla təhsil alan tələbələr arasında görüş keçirilib.
Təbliğat və maarifləndirmə məqsədilə keçirilən görüşdə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun əməkdaşı Günay Xəlilova Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 17 iyun 2021-ci il tarixli 1367 saylı Fərmanı ilə təsis edilmiş TTKF-in fəaliyyət istiqamətləri, Fonda müraciət qaydaları və təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi meyarları barədə görüş iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Daha sonra tələbələrin sualları cavablandırılıb və birlikdə müzakirələr aparılıb.

A representative of the Education Student Loan Fund held a meeting at the Baku Branch of Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov.
A meeting was held between the students studying on a paid basis with Gunay Khalilova, representative of the Education Student Loan Fund, at the Baku Branch of Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov.
At the meeting held for the purpose of promotion and awareness, Gunay Khalilova, an employee of the Education Student Loan Fund, informed the participants of the meeting about the directions of activities of the TTKF, which was established by Decree No. 1367 of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated June 17, 2021, the rules for applying to the Fund, and the criteria for granting education student loans. gave extensive information.
Later, students' questions were answered and discussions were held together.