Naxçıvan Universitetinin tələbələri ilə maarifləndirici görüş keçirilib
Təhsil Tələbə Krediti Fondunun (TTKF) İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev “Naxçıvan” Universitetində olub.
Universitetin rektoru Anar Kazımov və inzibati heyətlə olan görüşdə rektor ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, tədris sahəsində aparılan islahatlar və son dövrlərdə gedən dəyişikliklər barədə qonağa məlumat verib. Bildirib ki, “Naxçıvan” Universiteti müasir çağırışlara cavab verən tələbəyönümlü təhsil siyasəti həyata keçirir. Buna görə də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 iyun 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılmış Təhsil Tələbə Krediti Fondunun fəaliyyət istiqamətləri həqiqətən də təqdirəlayiqdir. Fond gənclərin təhsilə əlçatanlığı üçün önəmli işlər həyata keçirir.
Daha sonra isə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun (TTKF) İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev universitetin tələbələri ilə görüşüb.
Görüşdə “Naxçıvan” Universitetinin rektoru, dosent Anar Kazımov ölkəmizdə aparılan təhsil islahatları, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Qeyd olunub ki, TTKF-nin yaradılması ali təhsilə və aztəminatlı təbəqədən olan gənclərə dövlət qayğısının bariz nümunəsidir.
Rektor ötən tədris ilində “Naxçıvan” Universitetində təhsil alan tələbələrin Təhsil Tələbə Krediti Fonduna müraciət statistikasını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, indiyədək universitetin 70-dən çox tələbəsi fondun yaratdığı imkanlardan yararlanıb.
Fondun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev Təhsil Tələbə Krediti Fondunun fəaliyyət istiqamətləri, təhsil tələbə kreditinin növləri və kreditdən istifadə hüquqları, tətbiq edilən güzəştlər haqqında tələbələrə ətraflı məlumat verib. Araz Paşayev qeyd edib ki, fondun yaradılmasında əsas məqsəd əhalinin aztəminatlı təbəqəsindən olan şəxslərin təhsilə əlçatanlığını təmin etmək, onlar üçün bərabər imkanlar yaratmaq və təhsilin əhatə dairəsini genişləndirməkdir. Belə ki, dünyanın ən qabaqcıl təcrübələrini özündə birləşdirən TTKF-nin Azərbaycanda mövcud olması tələbələr üçün yeni imkanlar yaradıb.
Görüşdə təhsil tələbə kreditinə dair elektron sistemin işləmə mexanizmi nümayiş etdirilib, mövzu ilə bağlı tələbələrin sualları cavablandırılıb.

An educational meeting was held with the students of Nakhchivan University
Chairman of the Board of Education Student Loan Fund (TTKF) Araz Pashayev visited "Nakhchivan" University.
During the meeting with the rector of the university, Anar Kazimov, and the administrative staff, the rector informed the guest about the activities of the higher educational institution, reforms in the field of education, and recent changes. He said that "Nakhchivan" University implements a student-oriented education policy that meets modern challenges. Therefore, the activities of the Education Student Loan Fund established under the Ministry of Science and Education by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 17, 2021, are truly commendable. The fund carries out important work for the access of young people to education.
Later, Chairman of the Board of Education Student Loan Fund (TTKF) Araz Pashayev met with the students of the university.
At the meeting, the rector of "Nakhchivan" University, Associate Professor Anar Kazimov spoke about the educational reforms carried out in our country and the work done in the direction of improving the quality of education. It was noted that the creation of TTKF is a clear example of the state's concern for higher education and young people from low-income groups.
The rector brought to the attention of the participants of the event the statistics of applications of students studying at "Nakhchivan" University in the last academic year to the Education Student Loan Fund. He said that so far more than 70 students of the university have benefited from the opportunities created by the fund.
Araz Pashayev, Chairman of the Board of Directors of the Fund, gave detailed information to the students about the activities of the Education Student Loan Fund, the types of education student loans the rights to use the loan, and the applied benefits. Araz Pashayev noted that the main goal of creating the fund is to ensure access to education for people from low-income groups, to create equal opportunities for them, and to expand the scope of education. Thus, the existence of TTKF in Azerbaijan, which includes the most advanced practices in the world, has created new opportunities for students.
At the meeting, the working mechanism of the electronic system for education student loans was demonstrated, and students' questions on the subject were answered.