Təhsil Tələbə Krediti Fondu ilə Regional Təhsil İdarələri arasında görüş keçirildi.
Görüşdə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev, Elm və Təhsil Nazirliyinin Ümumi və məktəbəqədər təhsilin təşkili və idarə olunması şöbəsinin müdiri Elnur Əliyev və Regional Təhsil İdarələrinin rəhbərləri iştirak etdi.
Tədbirdə sözə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri Araz Paşayev qonaqları salamlayaraq başladı. Fondun sədri Təhsil Tələbə Krediti Fondunun fəaliyyət istiqamətləri, təhsil tələbə kreditinin növləri və kreditdən istifadə hüquqları, tətbiq edilən güzəştlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Araz Paşayev çıxışında qeyd etdi ki, Fondun yaradılmasında əsas məqsəd ölkədə təhsilə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, təhsilin hamı üçün, xüsusi ilə də əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxslərin əlçatanlığının təmin edilməsi və təhsilin akademik keyfiyyətinin artırılmasını təmin etməkdir. Eyni zamanda qonaqlara 2022-2023 tədris ilinin payız semestri üzrə hesabatı təqdim edildi.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin Ümumi və məktəbəqədər təhsilin təşkili və idarə olunması şöbəsinin müdiri Elnur Əliyev tədbir iştirakçılarına görüşün məqsədi, regionlarda abituriyentlərin ali məktəbə qəbulu zamanı təhsil tələbə kreditləri əsasında daha düzgün seçim edə bilməsi haqqında ətraflı məlumat verdi.
Regional təhsil idarələrinin müvafiq rayonları üzrə 9-11-ci buraxılış sinifi şagirdlərinin sayını əks etdirən statistik məlumatların rəhbər şəxslər tərəfindən təqdim edildi. Bu statistika ətrafında və regional təhsil idarələrinin tabeliyində olan rayonlar üzrə qeyd edilən sinifləri əhatə edən maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi ilə bağlı mümkün əməkdaşlıqların müzakirələri aparıldı.
Regional təhsil idarələrinin müdirlərinin sualları cavablandırldı və təklifləri dinlənildi.
Görüşün keçirilməsinin əsas məqsədi isə abituriyentlərə buraxılış imtahanlarından sonra ixtisas seçimi zamanı arzusunda olduqları ixtisas üzrə seçim etməkdə Fondun yaratdığı imkanlardan faydalana biləcəkləri barədə məlumatların çatdırılmasından ibarət idi.

Была проведена встреча между Фондом образовательных студенческих кредитов и региональными управлениями образования.
В мероприятии приняли участие председатель правления Фонда образовательных студенческих кредитов Араз Пашаев, начальник отдела организации и управления общим и дошкольным образованием Министерства науки и образования Эльнур Алиев, а также руководители региональных управлений образования.
С приветственным словом к гостям обратился председатель правления Фонда образовательных студенческих кредитов Араз Пашаев. Председатель Фонда подробно рассказал о деятельности Фонда, видах студенческих займов и правах на их использование, а также о льготах, которыми можно воспользоваться. Араз Пашаев отметил, что основной целью Фонда является расширение доступа к образованию в стране, обеспечение доступности образования для всех, особенно для уязвимых групп населения, и повышение качества образования. В то же время гостям был представлен отчет за осенний семестр 2022-2023 учебного года.
Затем начальник отдела организации и управления общим и дошкольным образованием Министерства науки и образования Эльнур Алиев подробно проинформировал участников о цели встречи и возможности для абитуриентов в регионах сделать лучший выбор на основе образовательных студенческих кредитов при поступлении в высшие учебные заведения.
Руководители региональных управлений образования представили статистические данные, отражающие количество учащихся 9-11 выпускных классов в их округах. Они обсудили вопросы возможного сотрудничества по этой статистике и проведению образовательных мероприятий, охватывающих эти классы, в районах, подведомственных областным управлениям образования.
Были даны ответы на вопросы руководителей региональных управлений образования и выслушаны их предложения.
Основной целью встречи было информирование абитуриентов о том, что они могут воспользоваться возможностями, созданными Фондом, при выборе интересующей их специальности во время выпускных экзаменов.