Uşaq evinin sakinləri üçün sosial-məsləhət saatı keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında fəaliyyət göstərən Təhsil Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin və Təhsil Tələbə Krediti Fondunun dəstəyi ilə 25 may 2023-cü il tarixində 1, 2 və 3 nömrəli uşaq evinin IX, X və XI siniflərdə təhsil alan sakinləri üçün sosial-məsləhət saatı təşkil edilib.
Tədbir dövlət uşaq müəssisələri məzunlarının insan alveri qurbanına çevrilməsi riskinin azaldılması, o cümlədən valideyn himayəsindən məhrum olmuş kimsəsiz uşaqların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə həyata keçirilib.
Həssas əhali qruplarından olan uşaqlara əmək bazarının tələblərinə cavab verən peşələr, peşə təhsili müəssisələrinə sənəd qəbulu, bununla yanaşı peşə, orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrinə ödənişli əsaslarla qəbul zamanı Təhsil Tələbə Krediti Fondunun təklif etdiyi, sosial həssas tələbələr tərəfindən istifadəsi nəzərdə tutulmuş səmərəli kreditlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirin sonunda uşaqları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Для воспитанников детского дома был проведен социально-консультативный час.
По инициативе Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей, при поддержке Государственного агентства по образованию и профессиональному обучению при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики и Фонда образовательных студенческих кредитов 25 мая 2023 года был организован социально-консультативный час для воспитанников детских домов № 1, 2 и 3.
Мероприятие проводилось с целью снижения риска стать жертвой торговли людьми для выпускников государственных детских учреждений и улучшения условий жизни детей-сирот, оставшихся без попечения родителей.
Детям из уязвимых групп была предоставлена подробная информация о профессиях, соответствующих требованиям рынка труда, о приеме документов в учреждения профессионального образования, а также об эффективных кредитах, предоставляемых Фондом образовательных студенческих кредитов и предназначенных для использования уязвимыми студентами при поступлении в учреждения профессионально-технического, среднего специального и высшего образования на платной основе.
В конце мероприятия были даны ответы на вопросы детей.