Təhsil Tələbə Krediti Fondunun 3 illik fəaliyyətinə dair hesabat tədbiri keçirilib.
20 dekabr tarixində Təhsil Tələbə Krediti Fondunun 3 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Media nümayəndələri üçün təşkil edilən tədbirdə 40-a yaxın mətbuat təmsilçisi iştirak edib.
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Əvvəlcə TTKF-nin 3 il ərzində fəaliyyətindən, əldə olunan nəticələrdən və tələbələrə verdiyi töhfələrdən bəhs edən film nümayiş olunub.
Ardınca, Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə Heyətinin sədri v.m.i.e. Bəhruz Əzimov təqdimatla çıxış edərək, Fondun yaranması, məqsədləri, qarşıya qoyulan hədəflər, təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi qaydaları, geri ödənişlər və s. haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 17 iyun tarixli 1367 nömrəli Fərmanı ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılmış Təhsil Tələbə Krediti Fondunun əsas məqsədi əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxslərin təhsilə əlçatanlığını təmin etmək, təhsil almaqda bərabər imkanlar yaratmaq və təhsilin əhatə dairəsini genişləndirməkdir. Bildirilib ki, TTKF-nin elektron portalına bu günə kimi 58 mindən çox müraciət daxil olmuş, 46 minə yaxın TTK müqaviləsi rəsmiləşmişdir. Bu məqsədlə 41 milyon manata yaxın vəsait təhsil müəssisələrinin hesablarına köçürülmüşdür.
Fond tərəfindən davamlı olaraq təbliğat, təşviqat və maarifləndirmə işlərinin aparıldığını qeyd edən B.Əzimov, hesabat dövrü ərzində respublika ərazisində yerləşən ali, orta ixtisas, peşə təhsili və ümumtəhsil müəssisələrində görüşlərin keçirildiyini və bu günə kimi bu görüşlərdə 55 minə yaxın şəxsin iştirak etdiyini diqqətə çatdırmışdır. Həmçinin, Fondun qaynar xətti və sosial media hesablarına daxil olmuş müvafiq olaraq 45 və 90 mindən çox müraciətin operativ qaydada cavablandırıldığı, vətəndaş qəbuluna yazılmış 1000 nəfərə yaxın şəxsin müraciətlərinin araşdırılaraq müvafiq dəstək göstərildiyi qeyd olunmuşdur.
Təhsil tələbə kreditlərindən yararlanmış şəxslərin götürdükləri kreditləri geri qaytarmalarına dəstək olmaq məqsədilə, Fond tərəfindən görülən işlərə toxunan B.Əzimov, 3 il ərzində tələbələr və məzunlar üçün ödənişsiz təlimlərin təşkil olunduğunu, həmçinin onların müxtəlif təhsil forumları, iş yarmarkaları, karyera sərgilərində iştirak etmələrinə dəstək göstərildiyini, bu xüsusda onlarla gəncin işlə təmin edilməsinə nail olunduğunu bildirmişdir. Məzunların işlə təmin olunmasına dəstək göstərmək üçün dövlət və özəl qurumlar ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğu, 30-dan çox müəssisə ilə Anlaşma Memordumlarının imzalandığı, beləliklə, 1000-dən çox tələbənin təlimlərə cəlb olunduğu, 600-dan çox tələbə və məzunun isə təcrübə proqramlarından yararlandığı bildirilib.
Təhsil Tələbə Krediti Fondunun yaratdığı imkanlardan faydalanmaq üçün yaş məhdudiyyətinin olmadığı, hətta 23 ailədə valideyn və övladları da daxil olmaqla, ümumilikdə 69 nəfərin, 1069 ailədə isə 2 nəfərin, ümumilikdə 2318 nəfərin tələbə adı qazanaraq TTK götürdüyü tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Geri ödənişlər zamanı tələbələrə edilən güzəştlər məsələsinə toxunan Fondun sədri v.m.i.e. B.Əzimov TTK-dan yararlanmış 6500-dən çox tələbənin məzun olduğunu və götürdükləri kreditləri aylıq kiçik məbləğlərlə geri ödəməyə başladığını bildirmişdir. Sosial TTK almış 173 tələbənin Ümumi Orta Müvəffəqiyyət Göstəricisi (ÜOMG) yüksək olduğuna görə götürdükləri kreditlərin tam yarısı dövlət tərəfindən onlara bağışlanmışdır. 400-ə yaxın standart TTK almış məzunda isə bu güzəşt 25% təşkil etmişdir. Hesabat dövrü ərzində təhsil göstəriciləri yüksək olan məzunlara bağışlanmış vəsaitin ümumi məbləği təqribən 444 min azn təşkil etmişdir.
Bu cür güzəştlərin təhsilin keyfiyyətinin artmasına birbaşa təsir etdiyini və tələbələri daha böyük əzmlə çalışmağa sövq etdiyini qeyd edən B.Əzimov, Fondun bundan sonra da ödənişli əsaslarla əyani təhsil alan tələbələrə dəstək olmağa hazır olduğunu, müraciətlərin semestrin sonuna qədər davam etdiyini bildirmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Fondun sabiq sədri hazırda Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin sədri olan Araz Paşayev Fondun təhsilin inkişafına töhfələrini, tələbələrə yaradılan maliyyə dəstəyi imkanlarını vurğulayıb, bu təşəbbüsün Azərbaycanın təhsil sistemində mühüm rol oynadığını qeyd edib və Fondu uğurlu hesabat münasibətilə təbrik edib. Fondun məqsədinin sosial həssas qruplardan olan tələbələrə maliyyə əlçatanlığını təmin etmək olduğunu qeyd edən Araz Paşayev bu istiqamətdə əldə olunan nəticələri təqdirəlayiq adlandırıb.
Təbrik nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Səbuhi Rzayev Təhsil Tələbə Krediti Fondunun 3 illiyinə həsr olunmuş media brifinqində Fondun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. O, çıxışı zamanı Fondun tələbələrə maliyyə dəstəyi göstərilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayaraq və bu mexanizmin ölkədə təhsilin əlçatanlığını artırılması istiqamətində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Cabbar Hüseynov Fondun fəaliyyətinin şəffaf və səmərəli təşkil edilməsini, həm tələbələrin, həm də onların ailələrinin təhsil xərclərinin yüngülləşdirilməsi üçün əlverişli şərtlər təqdim etməsini xüsusi diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, Fondun göstərdiyi xidmətlər təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və cəmiyyətin inkişafına mühüm töhfədir.
Çıxışlardan sonra media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb. TTKF İdarə Heyətinin sədri v.m.i.e. B.Əzimov 3 il ərzində Fondun fəaliyyətinin ictimaiyyətə çatdırılmasında göstərdikləri dəstəyə görə media nümayəndələrinə təşəkkür edib.
Tədbirin sonunda TTKF-nin təşkil etdiyi “Könüllü” proqramında iştirak edən və təhsil tələbə kreditləri barədə maarifləndirmə işlərində səmərəli fəaliyyətlərinə görə seçilən bir qrup könüllülər təşəkkürnamə və hədiyyələrlə təltif olunub.

Состоялось отчетное мероприятие, посвященное трехлетней деятельности Фонда кредитования студентов на образование.
20 декабря состоялось мероприятие, посвященное 3-летию деятельности Фонда кредитования студентов на образование. В мероприятии, организованном для представителей СМИ, приняли участие около 40 представителей прессы.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна. Позже минутой молчания была почтита светлая память наших мучеников, отдавших свою жизнь за территориальную целостность и суверенитет нашей страны.
Сначала был показан фильм о деятельности ТТКФ за 3 года, достигнутых результатах и вкладе, внесенном в пользу студентов.
Затем председатель Совета по образованию Фонда студенческих кредитов v.m.i.e. Бахруз Азимов выступил с докладом и рассказал о создании Фонда, его целях, поставленных задачах, правилах выдачи студенческих кредитов на образование, их погашения и т.д. предоставил подробную информацию участникам. Было отмечено, что основной целью Фонда кредитования студентов на образование, созданного при Министерстве науки и образования Указом Президента Азербайджанской Республики от 17 июня 2021 года №1367, является обеспечение доступа к образованию для людей из малообеспеченных семей. -доходным группам, создать равные возможности для получения образования и расширить сферу образования. Сообщалось, что на электронный портал ТТКФ подано более 58 тысяч заявок, оформлено около 46 тысяч контрактов ТТК. С этой целью на счета образовательных учреждений было перечислено около 41 миллиона манатов.
Б.Азимов, отметив, что Фонд на постоянной основе проводит пропагандистскую и просветительскую деятельность, обратил внимание на то, что за отчетный период встречи были проведены в высших, средних, профессиональных и общеобразовательных учреждениях, расположенных на территории республики. республике, и на сегодняшний день в этих встречах приняли участие около 55 000 человек. Также было отмечено, что на более чем 45 и 90 тысяч заявлений, поступивших на горячую линию Фонда и в социальные сети, были оперативно даны ответы, а заявления почти 1000 человек, зарегистрированных для получения гражданства, были рассмотрены и оказаны соответствующая поддержка.
Касаясь проделанной Фондом работы, Б.Азимов рассказал, что в целях поддержки тех, кто воспользовался образовательными студенческими кредитами, в возврате взятых ими кредитов, организованы бесплатные тренинги для студентов и выпускников в течение 3 лет, а также поддержка их участия в различных образовательных форумах, ярмарках вакансий и выставках вакансий. В этой связи он констатировал, что десятки молодых людей обеспечены работой. В целях поддержки трудоустройства выпускников были установлены отношения сотрудничества с государственными и частными учреждениями, подписаны Меморандумы о взаимопонимании с более чем 30 предприятиями, таким образом более 1000 студентов были привлечены к обучению, а более 600 студентов и выпускников прошли стажировку. программы.
До внимания участников мероприятия было доведено, что нет возрастных ограничений, чтобы воспользоваться возможностями, созданными Фондом кредитования студентов на образование, и даже 69 человек в 23 семьях, включая родителей и детей, и 2 человека в 1069 семьях. , всего 2318 человек, заслужили звание студента и приняли ТТК.
Обращаясь к вопросу о льготах студентам при погашении долгов, председатель Фонда в.м.и.е. Б.Азимов сообщил, что более 6500 студентов, воспользовавшихся ТТК, закончили обучение и начали погашать кредиты небольшими ежемесячными суммами. Из-за высокого среднего балла 173 студентов, получивших социальные ТТК, половина их кредитов была прощена государством. Для выпускников, получивших около 400 стандартных ТТК, эта скидка составила 25%. За отчетный период общая сумма средств, пожертвованных выпускникам с высокими образовательными показателями, составила около 444 тысяч манатов.
Отметив, что подобные уступки напрямую влияют на качество образования и стимулируют студентов работать усерднее, Б.Азимов сообщил, что Фонд готов поддержать студентов дневной формы обучения на платной основе, а прием заявок продолжается до конца учебного года. семестр.
Выступая на мероприятии, бывший председатель Фонда, который в настоящее время является председателем Республиканского комитета Свободного профсоюза работников образования Азербайджана, Араз Пашаев подчеркнул вклад Фонда в развитие образования, возможности финансовой поддержки созданный для студентов, отметил, что эта инициатива играет важную роль в системе образования Азербайджана, и поздравил Фонд с успешным отчетом. Отметив, что целью фонда является обеспечение доступа к финансовым средствам студентам из социально чувствительных групп, Араз Пашаев назвал достигнутые в этом направлении результаты похвальными.
Выступая с поздравительной речью, руководитель Управления по связям с общественностью и коммуникациям Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Сабухи Рзаев высоко оценил деятельность Фонда на пресс-брифинге, посвященном 3-летию Образовательного студенческого кредита Фонд. В ходе своего выступления он подчеркнул важность Фонда с точки зрения финансовой поддержки студентов.