TTKF “TəhsildəSƏN-2” təhsil festivalında təmsil olunub.
28 aprel tarixində “TəhsildəSƏN-2” təhsil festivalı çərçivəsində Forum təşkil olunub. Forumda müasir təhsil istiqamətləri və tələblər, karyera seçimində vacib amillər, təhsildə müəllimin rolu, inkluziv təhsil, təhsildə psixoloji xidmət kimi mövzularda 12 yerli və əcnəbi spikerlərin təqdimatları dinlənilib.
TTKF idarə heyətinin sədr müavini Tahir Xələfov öz təqdimatında Fondun fəaliyyəti, məqsədləri və əldə olunmuş nəticələrdən bəhs edib. Bildirib ki, ölkəmizdə təhsilin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Ölkə başçısının təhsilə göstərdiyi diqqət və qayğının ən bariz nümunələrindən biri də Təhsil Tələbə Krediti Fondudur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 17 iyun tarixli 1367 nömrəli Fərmanı ilə yaradılmış “Təhsil Tələbə Krediti Fondu”-nun əsas məqsədi əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxslərin təhsilə əlçatanlığını təmin etmək, təhsil almaqda bərabər imkanlar yaratmaq və təhsilin əhatə dairəsini genişləndirməkdir. Fəaliyyət göstərdiyi qısa müddət ərzində 35 minə yaxın tələbə bu imkandan yararlanmışdır.
Forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb ki, təhsil krediti birbaşa tələbələrin təhsil aldığı müəssisələrin hesabına köçürülür, təhsil haqqı kimi vacib bir məsələsi həll olunmuş tələbə, bu qayğıdan azad olmaqla, şəxsi inkişafı və biliklərinin artırılmasına fokuslanmaq imkanı qazanır.
T.Xələfov həmçinin TTKF-dən yararlanmış tələbələrin işlə təmin olunma imkanlarını yaxşılaşdırmaq istiqamətində Fond tərəfindən davamlı iş aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, tələbə və məzunların peşəkar bacarıqlarını artırması üçün əmək bazarının tələblərinə uyğun təcrübə proqramlarına cəlb edilməsi, karyera yarmarkalarında iştirakının təmin edilməsi, onların müxtəlif sahələrdə öz bacarıqlarını sınamaq və inkişaf etdirməsi üçün şəraitin yaradılması məqsədilə dövlət və özəl sektorun aparıcı təmsilçiləri ilə əməkdaşlıq qurulmuşdur.

ТТКФ был представлен на образовательном фестивале «ТахсилдаСЕН-2».
28 апреля в рамках образовательного фестиваля «ТахсилдаСЕН-2» был организован Форум. На форуме были заслушаны доклады 12 местных и зарубежных спикеров на такие темы, как современные направления и требования к образованию, важные факторы выбора карьеры, роль учителя в образовании, инклюзивное образование, психологические услуги в образовании.
В своем выступлении заместитель председателя правления ТТКФ Тахир Халафов рассказал о деятельности фонда, целях и достигнутых результатах. Он сообщил, что развитие образования в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. Одним из ярких примеров внимания и заботы, проявленных главой страны к образованию, является Фонд кредитования студентов на образование. Основной целью «Фонда студенческих кредитов на образование», созданного Указом Президента Азербайджанской Республики от 17 июня 2021 года № 1367, является обеспечение доступа к образованию для людей из малообеспеченных групп населения, создание равные возможности для получения образования и расширение сферы образования. За короткий период его деятельности этой возможностью воспользовались около 35 000 студентов.
До внимания участников форума было доведено, что образовательный кредит переводится непосредственно на счета учреждений, в которых учатся студенты, и студент, решив такой важный вопрос, как оплата обучения, получает возможность сосредоточиться на личных развития и приумножения своих знаний, освобождается от этой заботы.
Т.Халафов также сообщил, что Фондом ведется постоянная работа по улучшению возможностей трудоустройства студентов, получивших помощь от ТТКФ. Он отметил, что в целях повышения профессиональных навыков студентов и выпускников, привлечения их к программам стажировок в соответствии с требованиями рынка труда, обеспечения их участия в ярмарках вакансий, создания условий для проверки и развития своих навыков в различных областях налажено сотрудничество с ведущими представителями государственного и частного секторов.