Təhsil Tələbə Krediti Fondu (bundan sonra - Fond) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 17 iyun 2021-ci il 1367 saylı Fərmanı əsasında Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılmışdır. Fond 25 noyabr 2021-ci il tarixindən etibarən təhsil kreditlərinin verilməsi ilə bağlı müraciətlərin qəbuluna başlamışdır.
Davamı
TARİXİMİZ
Təhsil Tələbə Krediti Fondu Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 17 iyun tarixli 1367 nömrəli Fərmanı əsasında Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılmışdır. Fondun vəsaitləri hesabına təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi qaydası Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 24 iyul 2021-ci il tarixli 226 №-li Qərarı ilə təsdiqlənmişdir.
MİSSİYAMIZ
Təhsil tələbə krediti sistemini tətbiq etməklə təhsilə əlçatanlığı təmin etməkdən, təhsil almaqda bərabər imkanlar yaratmaqdan və təhsilin əhatə dairəsini genişləndirməkdən ibarətdir.
VİZYONUMUZ
Təhsilin güzəştli şərtlərlə maliyyələşdirilməsi üzrə əsas operatora çevrilməklə yüksək keyfiyyətli əlçatan təhsilə nail olmaqdır.
DƏYƏRLƏR
Dürüstlük - davranış və qərar qəbuletmədə məsuliyyətli olmaq, qanunun normalarına, etik-davranış normalarına ciddi riayət etmək. Qərəzsizlik - vəzifə öhdəliklərinin icrası zamanı qərəzsiz olmaq və fəaliyyətimizdə etnik mənsubiyyət, din, dil, cins, əmlak və qulluq vəziyyəti, əqidə və digər xüsusiyyətlər üzrə bərabərliyi qoruyub saxlamaq. Peşəkarlıq - fəaliyyətimiz çərçivəsində tələb olunan bilik, vərdiş və təcrübəni tətbiq etməklə peşəkarlığı daim yüksək səviyyədə saxlamaq. Şəffaflıq - fəaliyyətimizə inamın artırılması, qarşılıqlı etimadın yüksəldilməsi üçün şəffaflıq nümayiş etdirmək.
İnteraktiv xəritə
Sualınız var?
Ən çox verilən sualların cavabı üçün FAQ bölməsinə baxın
TTKF nədir?
Təhsil Tələbə Krediti Fondu 2021-ci il 17 iyun tarixində cənab Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə yaradıldı. Təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi qaydası Nazirlər Kabinetinin 24 iyul 2021-ci il tarixli 226 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edildi. Təhsil tələbə kreditləri Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində normativ təhsil müddətində ödənişli və əyani təhsil alan Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olan tələbələrə verilir. TTK alacaq tələbənin sonuncu semestrdə akademik borcu (kəsiri) olmamalıdır.
Sosial TTK nədir?
Sosial TTK 2 faizlə verilir .Sosial TTK almaq üçün aşağıdakı şərtlərin biri tələbəyə aid olmalıdır.
1. Ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailələrin üzvləri;
2. Orqanizmin funksiyalarının 31-60 faiz pozulmasına görə (3-cü qrup) əlilliyi olanlar;
3. Ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası alanlar;
4. Ailə başçısını itirməyə görə sosial müavinət alanlar;
5. Hər iki valideyni (tək valideyni olduqda isə həmin şəxs) və ya digər qanuni nümayəndələri:
- orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə (1 və ya 2-ci qrup) əlilliyi olanlar;
- işsiz kimi rəsmi qeydiyyatlıdırsa;
- yaşa görə əmək pensiyası alırsa;
- yaşa görə sosial müavinət alırsa;
- ailə başçısını itirməyə görə pensiya alırsa;
- orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə və ya 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə qulluq etdiyinə görə Azərbaycan Respublikası    Prezidentinin təqaüdünü alandırsa;
- Azadlıqdan məhrumetmə və ya azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilmiş şəxsdirsə.
Standart TTK nədir?
Standart TTK 6 faizlə verilir. Standart TTK almaq üçün tələbə aşağıdakı şərtlərin hamısına aid olmalıdır.
1. Ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi (ÜOMG) 71 bal və yuxarı olduqda;
2.İllik təhsil haqqının 20 faizini özü ödədikdə;
3.Sosial TTK almaq hüququ olmayanlar;
4. Birinci tədris ilinin ilk semestri üçün DİM imtahanında əldə etdiyi qəbul balına baxılır:
- Bakalavriat səviyyəsi üçün 250 (xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslara daxil olan tələbələrə münasibətdə – 100 bal);
- Magistratura səviyyəsi üçün 50 (xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslara daxil olan tələbələrə münasibətdə – 30 bal;
- Subbakalavriat səviyyəsi üçün 110 bal;
- Yüksək texniki peşə və texniki peşə təhsili səviyyəsi üçün attestata müvafiq fənlər üzrə yazılmış yekun qiymətlərin ədədi ortası 3.

The Educational Student Loan Fund was established under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan by the Decree № 1367 of President Ilham Aliyev dated June 17, 2021. The procedure for granting student loans through the Fund was approved by Decree No. 226 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, dated July 24, 2021.
Our History
The Educational Student Loan Fund was established under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan by President Ilham Aliyev's Decree No. 1367 of 17 June 2021. The procedure of granting student loans through the Fund was approved by Resolutions No. 226 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 24, 2021.
Mission
Our mission is to provide access to education, create equal opportunities in education and broaden the scope of education by introducing a system of educational student loans.
Vision
Our vision is to achieve high quality and accessible education by becoming the main provider of education funding on a concessionary basis.
Values
Integrity – being responsible in behaviour and decision-making, strict adherence to the law and to ethical and behavioural standards. Impartiality - to be impartial in the execution of our duties and to maintain equality in our activities in respect of ethnicity, religion, language, gender, social background, wealth, position, beliefs and other characteristics. Professionalism - constantly maintaining a high level of professionalism by applying the knowledge, skills and experience required in our activities. Transparency - demonstrate transparency to increase confidence in our activities and enhance mutual trust.
İnteractive map
Any questions?
See the FAQ section for answers to the most frequently asked questions
What is Educational Student Loan Fund?
Educational Student Loan Fund was established by a Decree of President Ilham Aliyev on June 17, 2021. The procedure of granting student education loans was approved by Law 226 of the Cabinet of Ministers on July 24. Educational student loans are granted to students-citizens of the Republic of Azerbaijan receiving fee-based and full-time education during the normative period of study at the educational institutions operating in the Republic of Azerbaijan. A student who receives educational loan must not have an academic debt in the last semester.
What is a social educational loan?
The Social TTK is issued at 2 percent.To receive the Social TTK, a student must have one of the following conditions:
1. A member of a family receiving targeted state social assistance;
2. a person with a 31-60 percent disability (group 3);
3. Recipients of labor pensions for loss of breadwinner;
4. Persons who took part in military actions for territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and received the title of "war veteran";
5. Both parents (and if he/she has one parent):
- Disabled with an impairment of body functions from 61 to 100 percent (group 1 or 2) ;
- If officially registered as unemployed;
- If he/she receives an old-age pension;
- If he/she receives old-age social benefits.
What is a standard educational loan?
A standard loan has an annual interest rate of 6 percent. To be eligible for a standard loan, a student must meet all of the following conditions: